Jak właściwie dobrać prowadnicę oraz łańcuch do piły

Części Rolnicze > Blog > Jak właściwie dobrać prowadnicę oraz łańcuch do piły

Odpowiedni dobór prowadnicy oraz łańcucha do pilarki jest dla optymalnej pracy pilarki i pilarza. Nieodpowiednie wybranie naszego zestawu tnącego może powodować zbyt duże obciążenie pilarki, przez co zwiększyć jej awaryjność.

Jeśli drugi post o tematyce eksploatacji pilarek po poście dotyczącym ostrzenia łańcuchów i zachęcam do jego przeczytania.

Wybór prowadnicy

Prowadnice charakteryzują się kilkoma cechami, które wpływają na pracę pilarki i pilarza.

Długość prowadnicy

Długość prowadnicy jest cechą, na którą powinno się zwrócić największą uwagę przy doborze zestawu tnącego. Podczas wyboru długości prowadnicy powinno się wziąć pod uwagę:

  • moc pilarki, którą posiadamy – wybór zbyt długiej pilarki względem mocy pilarki będzie powodować zbyt duże obciążenie pilarki, a co za tym idzie wzrośnie jej podatność na awarie. Wybranie zbyt krótkiej prowadnicy spowoduje to, że nie wykorzystamy optymalnie potencjału naszej pilarki. 
  • rodzaj materiału drzewnego, który będzie cięty – drewno o niskim skupieniu np. paczki zrzynek z tartaku można ciąć prowadnicą o większej długości. Dla prac związanych ze ścinaniem drzew lepszym rozwiązaniem będzie montaż prowadnicy o takiej samej długości jaka została dodana przy zakupie u dealera.

Kształt prowadnicy 

Prowadnice z szpiczastym kształtem (np. STIHL Carving) zakończeniem prowadnicy można zastosować podczas prac związanych z rzeźbieniem w drewnie. Do pozostałych prac prowadnice zazwyczaj posiadają okrągło zakończone końcówki prowadnic. W prowadnicach do prac profesjonalnych jest możliwość wymiany jedynie końcówki prowadnicy.

Inne cechy, na które należy zwrócić uwagę

Podczas wyboru należy również zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • sposób smarowania koła zębatego umieszczonego w końcówce prowadnicy – może być ona smarowana poprzez system smarowania łańcucha (olej smarujący łańcuch smaruje również koło zębate) lub poprzez dozowanie smaru co jakiś czas odpowiednim otworem w prowadnicy.
  • różnice w montażu prowadnicy – w większości przypadków prowadnica od jednego producenta pił nie będzie pasować do pilarki innego producenta. Może zdarzyć się, że będzie można ją zamontować, ale prawdopodobnie otwór do smarowania prowadnicy będzie źle usytuowany.
  • różnica między długością prowadnicy, a tą która jest napisana na opakowaniu – producenci zazwyczaj jako długość prowadnicy określają długość części, która bezpośrednio ma możliwość cięcia drewna (długość części roboczej). Czyli część prowadnicy, która służy do montażu w pilarce nie jest liczona do długości prowadnicy.
Różnica w długościach prowadnicy

Gdy nadal mamy wątpliwości odnośnie wyboru prowadnicy to należy pamiętać, że producenci pilarek sprzedając urządzenie montują do nich prowadnice optymalnie dobrane by mogły one działać w jak najszerszym zakresie prowadzonych prac.

Wybór łańcucha (piły łańcuchowej)

Wybór prowadnicy w dużej mierze uzależniony jest od prowadnicy. To ona wyznacza długość łańcucha, jej podziałkę, oraz szerokość zębów tnących. Wszystkie te informacje w większości można znaleźć na samej prowadnicy lub jej opakowaniu.

Podziałka łańcucha

Jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru łańcucha będzie jej podziałka lub inaczej mówiąc skok łańcucha. Jest to stosunek odległości trzech kolejnych nitów dzielonych przez dwa. Podziałka łańcucha dodatkowo określa klasę wydajności piła łańcuchowa oraz jaka jest wielkość rzazu. Należy pamiętać, że łańcuch, prowadnica oraz koło napędowe muszą mieć taką samą podziałkę.

Najczęściej stosowanymi podziałkami są:

Podziałka Opis Oznaczenie
STIHL
1/4″  
7
6
3
2
4
3/8″ P  
3/8″  
.325″  
.404″  

Rodzaj zęba tnącego

Rozróżniamy dwa rodzaje zębów tnących:

  • pełne dłuto – profil zęba przeznaczony głównie do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzuje się wysoką wydajnością cięcia. Bardziej podatny na tępienie niż półdłuto.
  • półdłuto – profil zęba ogólnego zastosowania. Jego krawędź tnąca jest zaokrąglona. Zalecany do drewna zabrudzonego jak i zmarzniętego. Wydajność cięcia łańcuchem z zębami o profilu półdłuta jest mniejsza niż w przypadku pełnego dłuta, lecz jest bardziej odporny na tępienie.

Pełne dłuto – krawędź tnąca w przekroju daje kąt prosty. Łańcuch taki wyróżnia się lepszą zdolnością cięcia (skrawania), tną samym wierzchołkiem zatem są podatniejsze na  tępienie.

Źródła:

Udostępnij na:

Podobał Ci się ten post?

Oceń go klikając na gwiazdki!

Średnia ocena 3.8 / 5. Ilość głosów 36

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym, który go oceni.

Komentarze