Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej

Części Rolnicze > Blog > Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej

Po dwóch wcześniejszych wpisach, które były bardziej specjalistyczne (zobacz: akumulator i olej do ciągnika rolniczego) czas na bardziej uniwersalny temat, a mianowicie będzie nim ostrzenie łańcucha tnącego w pilarkach. Piła spalinowa, elektryczna lub akumulatorowa jest jednym z najczęściej pojawiających się narzędzi w naszych domostwach. Wykorzystywana jest praktycznie w każdej porze roku – do cięcia drewna na opał, do przycinania wystających grubych gałęzi i wielu innych. Aby dobrze i sprawnie wykonywać te rzeczy należy zadbać o to łańcuch był w jak najlepszej kondycji. Dzięki temu będzie nam długo służył, pilarka mniej to odczuje, a praca będzie nam szybciej „szła”.

Kiedy należy sprawdzić stan łańcucha w pilarce?

Stan łańcucha w pilarce należy sprawdzić w następujących przypadkach:

 • podczas cięcia drewna pilarka wyrzuca drobne wióry zamiast grubych,
 • piła łańcuchowa „nie wchodzi” w drewno i cięcie wymaga dociskania pilarki,
 • piła zaczyna nierówno pracować, podskakując lub zacinając się drzewie.

Narzędzia potrzebne do ostrzenia łańcucha

Do efektywnego ostrzenia będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia. Część z nich oznaczyłem jako opcjonalne ponieważ nie są one wymagane, ale usprawnią nam ostrzenie.

 • pilnik okrągły – do ostrzenia zębów tnących – o ich doborze w zależności od rodzaju łańcucha piszę niżej,
 • pilnik płaski – do przytępienia ograniczników cięcia,
 • suwmiarka (opcjonalnie) – przydatne do określenia najkrótszego łańcucha,
 • przymiar (opcjonalnie) – przydatny do odpowiedniego określenia długości ograniczników.

Przygotowanie piły do ostrzenia łańcucha piły

Przed rozpoczęciem ostrzenia łańcucha należy zabezpieczyć siebie oraz pilarkę. W tym celu należy:

 • założyć rękawice robocze, które zabezpieczą nasze ręce przez przypadkowym skaleczeniem,
 • oczyścić pilarkę z brudu i wiórów ze szczególnym uwzględnieniem łańcucha i prowadnic,
 • sprawdzić czy znaczniki zużycia są już przekroczone. Ogranicznik na zębie tnącym może wskazywać również kąt prowadzenia pilnika podczas ostrzenia.
 • sprawdzić ilość uszkodzonych zębów, ogniw łączących. Należy je wymienić (autoryzowany dealer powinien prowadzić taki usługi),
 • mocniej napiąć łańcuch, gdy ostrzymy łańcuch na pilarce.

Dobór pilnika do łańcucha

Aby odpowiednio naostrzyć łańcuch należy dobrać odpowiedni pilnik. Wielkość (średnica) pilnika zależy od rodzaju łańcucha zamontowanego w pilarce. Poniżej przedstawiona jest tabela, która określa w jaki pilnik należy się zaopatrzyć.

Ostrzenie

Gdy mamy już przygotowaną pilarkę oraz potrzebne narzędzia możemy się zacząć ostrzenie łańcucha. Należy wykonać następujące kroki:

Unieruchomienie pilarki

Przed zaczęciem ostrzenia należy unieruchomić pilarkę. Jeśli ostrzymy w warsztacie i mamy imadło należy umieścić prowadnicę pilarki w imadle. Jeśli ostrzenie wykonujemy w lesie lub w miejscu gdzie nie mamy dostępu do imadła to możemy przytrzymać pilarkę nogę. Dostępne są również przenośne imadełka, które możemy wbić w pień drzewa. Ponadto należy również włączyć hamulec łańcucha. Te dwa działania sprawią, że pilarka będzie stabilna i nieruchoma, a przez to ostrzenie łańcucha będzie dokładniejsze.

Odszukanie najkrótszego zęba tnącego

Ta czynność jest dość często pomijana podczas ostrzenia, a to dzięki temu podczas cięcia nasza piła nie będzie „schodzić”. Idealnym narzędziem do mierzenia wielkości zębów jest suwmiarka, ale nie zawsze możemy z niej skorzystać. Podczas pracy w lesie lub miejscu, gdzie nie mamy dostępu do precyzyjnego mierzenia musimy ich wielkość określić na „oko”. Równiej wielkości zęby zapobiegną zacinaniu się piły w drewnie oraz powoduje, że piła równo wchodzi w drewno.

Sposób ostrzenia

Podczas ostrzenia łańcucha należy wykonywać ruch pilnikiem to przodu. Wtedy pilnik zbiera metal. Podczas powrotu należy podnieść lekko pilnik. Niewykonanie tej czynności spowoduje szybsze zużycie pilnika. Warto również obracać pilnik podczas ostrzenia. Zapobiegnie to jednostronnemu zużyciu pilnika. Sam pilnik należy prowadzić pod kątem 30 stopni (równolegle do znacznika serwisowego na górze zęba) oraz w taki sposób, aby 1/4 średnicy pilnika wystawała ponad górną część zęba.

Piłowanie ograniczników

Wysokość ogranicznika reguluje wielkość wiórów wyrzucanych przez łańcuch. Zbyt mała szczelina będzie powodować, że zamiast grubych wiórów będą wyrzucane bardzo drobne lub pył. Zbyt duża szczelina będzie powodować, że piła będzie zacinać się w drewnie oraz może powodować, że piła będzie odbijać.

Przydatne narzędzia

Poniżej przedstawiam listę narzędzi STIHL, które sprawiają, że ostrzenie będzie szybsze i dokładniejsze.

Pilnik 2 w 1

Jest to uniwersalne narzędzie, dzięki któremu jednocześnie zostanie naostrzony ząb tnący oraz przytępiony zostanie ogranicznik zagłębienia zęba do odpowiednich rozmiarów.

Pilnik 2 w 1 - STIHL

Pilnik 2 w 1 STIHL

Imadło „polowe”

Imadło dzięki, któremu można ustabilizować pilarkę podczas ostrzenia łańcucha piły. Należy wbić imadełko w pień drzewa, a następnie umieścić w nim prowadnicę pilarki.

Imadło STIHL

Imadło STIHL

Przymiar kątowy

Dzięki przymiarowi kątowemu, można:

 • poprawną wysokość ograniczników zagłębienia zęba,
 • określić kąt ostrzenia zęba tnącego,
 • oczyścić rowek prowadnicy oraz określić głębokość rowka, a co za tym idzie jej zużycie

Prowadnik pilnika

Prowadnik pilnika zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji pilnika w trakcie ostrzenia. Poprzez prawidłowe przyłożenie prowadnika pilnika do górnej krawędzi zęba i ogranicznika zagłębiania uzyskuje się pewność, że pilnik zostanie poprowadzony na prawidłowej wysokości i zostanie zachowany prawidłowy kąt natarcia. Prowadnik pilnika należy dobrać odpowiednio do podziałki łańcucha.

Uchwyty do ostrzenia

Uchwyty do ostrzenia łańcucha pomagają przy utrzymaniu odpowiedniego kąta piłowania zęba. Nie trzeba wtedy polegać na optycznych znacznikach. W ofercie STIHL jest kilka rodzajów uchwytów.

Dodatkowe materiały

Poniżej znajduje się lista dodatkowych materiałów, z którymi warto się zapoznać:

Udostępnij na:

Podobał Ci się ten post?

Oceń go klikając na gwiazdki!

Średnia ocena 3.9 / 5. Ilość głosów 10

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym, który go oceni.

Komentarze