Olej silnikowy do kombajnu – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?

Części Rolnicze > Blog > Olej silnikowy do kombajnu – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?

Już niebawem zaczyna się sezon żniwny. Wielu z rolników jest w trakcie remontów swoich kombajnów zbożowych przed ciężkim dla nich okresem, gdzie długotrwale ich silniki kombajnów będą wystawione na długotrwałą pracę pod dużym obciążeniem oraz w wysokich temperaturach. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór oleju silnikowego do kombajnu by wytrzymał on trud pracy. 

Kiedy należy wymienić olej silnikowy w kombajnie zbożowym?

Podobnie jak to ma w przypadku ciągników rolniczych informacje o częstotliwości wymiany olejów uzyskamy w instrukcji obsługi kombajnu lub u producenta / dealera kombajnu. Jeśli nie mamy możliwości tych informacji uzyskać jak to prawdopodobnie będzie w przypadku starszych (jak i tych nowszych) kombajnów to najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wymiana oleju silnikowego co sezon. Silnik kombajnów podczas pracy jest wystawiony na wysokie obciążenie, pracę na wysokich obrotach oraz nierzadko pracę w bardzo wysokich temperaturach otoczenia. I aby zapewnić bezawaryjną pracę silnika, a przez co zmniejszyć koszty remontów i eksploatacji warto zainwestować w wymianę oleju przez sezonem.

Jaki wybrać olej do silnika kombajnu

Jak w przypadku ciągników rolniczych najważniejszym parametrem jest lepkość. Szczegółowe informacje o tej właściwości oleju można znaleźć w poście dotyczącym doboru oleju silnikowego w ciągniku rolniczym. W przypadku kombajnów zbożowych, których porą pracy jest lato należy patrzeć na klasy letnie klasyfikacji lepkościowej SAE (Society of Automotive Engineers). Klasa letnia jest to druga część oznaczenia SAE. Przykładowo dla oleju o oznaczeniu 15W40, klasą letnią jest 40. Im wyższa klasa letnia oleju tym większa odporność na wysokie temperatury. Lecz nie zaleca się we wszystkich przypadkach używanie olejów o wysokich klasach letnich. Głównym wyznacznikiem powinno być dla nas informacja producenta znajdująca się w instrukcji i wg. tej informacji powinniśmy dobierać olej. Jeśli takiej informacji nie posiadamy to należy określić wyeksploatowanie silnika. Silniki z dużym przebiegiem i mające tendencje do zaniku ciśnienia w wysokich temperaturach należy zalewać olejami o wysokich klasach letnich. Im silnik w lepszej kondycji tym ta klasa może być niższa, choć najbardziej odpowiednią dla kombajnu Bizon Super można przyjąć klasę 40. Taką klasą letnią charakteryzuje się między innymi kultowy już olej TURDUS, który posiada klasyfikację jakościową SAE 15W40.

Przy doborze należy również wziąć pod uwagę to czy kombajn będzie używany podczas zbioru kukurydzy. Jesienią, kiedy następuje zbiór kukurydzy temperatury otoczenia są niższe, czasami tylko kilkustopniowe. Jeśli mamy w zamiarze jeździć na tym samym oleju podczas żniw kukurydzanych należy nie rozważyć wybór oleju o niższej klasie letniej.

Pomocne narzędzia

Gdy nie posiadamy instrukcji od kombajnu lub nie możemy uzyskać informacji od producenta to przydatnymi narzędziami mogą być dla nas wyszukiwarki olejów udostępnione przez producentów olejów. Wystarczy w nich podać markę i model kombajnu, a one podpowiedzą odpowiedni olej oraz jego ilość. Są to np. narzędzia firmy:

Udostępnij na:

Podobał Ci się ten post?

Oceń go klikając na gwiazdki!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów 6

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym, który go oceni.

Komentarze