Jaką wybrać żyłkę tnącą do kosy – rodzaje, dobór, porady

Części Rolnicze > Blog > Jaką wybrać żyłkę tnącą do kosy – rodzaje, dobór, porady

Niedługo wiosna, więc czas po wpisach poświęconym w głównej mierze pilarkom (dobór prowadnicy i łańcucha do piły oraz ostrzenie łańcucha) na tematykę poświęconą pielęgnacji naszych terenów zielonych. Przyjrzymy się żyłkom (marki STIHL) do kos oraz podkaszarek.

Z czego wykonane są żyłki tnące do kosy?

Żyłki tnące wykonane są najczęściej z nylonu. Jest to elastyczny oraz wytrzymały materiał.  Skuteczność cięcia żyłki wynika z prędkości jaką jej w stanie osiągnąć podczas obrotu głowicy, a ta bezpośrednio zależy od ich przekroju i masy żyłki. Im większy przekrój tym większa „siła” cięcia, ale też większy opór.

Rodzaje żyłki ze względu na średnicę

Poniżej przestawiona jest lista oferowanych przez STIHL żyłek tnących. Każdemu rozmiarowi przypisany jest również kolor w jakim wykonany jest konkretny rozmiar sznura tnącego.

Rozmiar Kolor
1,4 mm (dla FSE 31, FSE 41) przeźroczysta
1,6 mm niebieski
2,0 mm zielony
2,4 mm pomarańczowy
2,7 mm czerwony
3,0 mm żółty
3,3 mm czarny
4,0 mm ciemna zieleń

Żyłki o grubości od 1,4 mm do 2,0 mm przeznaczone są do podkaszarek oraz małych kos (do 1KM), które wykorzystywane są do cięcia niskich traw oraz kończyn. Sznury tnące do grubościach do 2,7 mm sprawdzą się do cięcia średniej wielkości traw oraz roślin (np. średniej wielkości pokrzyw). STIHL do większości kos spalinowych jako startową żyłkę montuje żyłkę o grubości 2,4 mm. Żyłki od grubości 3,0 mm wykorzystywane będą do koszenia wysokich chwastów oraz traw przy użyciu większych kos (powyżej 2KM) Idealnie się sprawdzą w przedsiębiorstwach komunalnych przy koszeniu rowów przy drogach.
 
Należy nie zapominać, że przy doborze żyłki bardzo ważna jest moc naszej kosy oraz rodzaj głowicy tnącej. Żyłka o większej średnicy powoduje większy opór podczas cięcia. Zaś nieodpowiednia (zbyt mała) głowica nie pozwoli nam na zamontować żyłki o większej średnicy.

Rodzaje żyłki ze względu na profil

Ze względu na profil żyłki wyróżniamy następujące ich rodzaje:

Żyłki okrągłe

Standardowy i najczęściej spotykany profil żyłki. Charakteryzuje się większą wytrzymałością oraz wolniejszym zużywaniem, ale również mniejszą skutecznością cięcia. Doskonale sprawdzą się do cięcia traw z małą zawartością twardych chwastów.

Żyłki kwadratowe

Żyłki o kwadratowym przekroju charakteryzują się bardziej agresywnym sposobem cięcia w stosunku do standardowych żyłek o przekroju okrągłym, a również są bardziej skłonne do szybszego zużywania się. Polecane do wycinania większych chwastów oraz wysokich pokrzyw.

Żyłki pięciokątne lub o przekroju wielokąta

Żyłki o przekroju wielokąta są najostrzejszym typem żyłek przy czym zachowują stosunkową dużą wytrzymałość. Przez swoje uniwersalne zastosowanie sprawdzą się w trawie jak i przy wycinaniu twardszych chwastów i roślin.

Specjalne rodzaje żyłek

Żyłka CARBON

Żyłka STIHL CARBON to wyjątkowo wytrzymała żyłka tnąca wykonana 3 warstw wysokiej jakości poliamidu zapewniającym jej wysoką wytrzymałość. Posiada ona profil przypominający kwadrat, dodatkowo skręcana dzięki czemu posiada wysoką wydajność cięcia oraz generuje małą emisję hałasu. 

STIHL Carbon

STIHL Carbon – przekrój

Żyłka okrągła – cicha

Jest to odmiana okrągłych żyłek tnących. Dzięki skręceniu redukowany jest poziom szumu generowanego podczas cięcia.

Żyłka z drutem

Wykorzystywanie żyłki z drutem lub linki stalowej w kosach spalinowych jest bardzo niebezpieczne. Materiały takie mają większą skłonność do kruszenia się oraz przez swoją większą masę posiadają również większą energie kinetyczną jest bardziej niebezpieczna dla operatora kosy oraz osób postronnych. 

Porady

  • moczenie żyłki tnącej – przed użyciem żyłki warto włożyć ją na 24 godziny do wody. Spowoduje to, że żyłka będzie bardziej elastyczna oraz większy się jej żywotność.

Źródła

 

Udostępnij na:

Podobał Ci się ten post?

Oceń go klikając na gwiazdki!

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów 24

Nie ma jeszcze ocen! Bądź pierwszym, który go oceni.

Komentarze